Polska Rzeczpospolita Ludowa

O stronie Kultura Życie Historia Indeks

Kultura

Telewizja


Pierwszy program telewizyjny w Polsce został wyemitowany 25 października 1952 r. Trzy miesiące później - 23 stycznia 1953 r. - zainicjowano regularną emisję. Wraz z upływem czasu powstał drugi kanał, jak i również sieć ośrodków regionalnych. Wiele programów z czasów PRL na zawsze zostało we wspomnieniach Polaków. Wymienię tu kilka kultowych programów i serialów: "Dziennik Telewizyjny" nadający najważniejsze wiadomości (rzecz jasna z punktu widzenia Partii), "Zrób to sam" pokazujący jak przerabiać ogólnie dostępne rzeczy czy zwykłe śmieci w przedmioty użytkowe, "Czterej pancerni i pies" o przygodach załogi czołgu i ich psa w trakcie wojny, "Czterdziestolatek" o perypetiach Stefana Karwowskiego i jego rodziny.
Istniało też wiele znanych programów dla dzieci, m.in. "Teleranek" (słynnie zawieszony po wprowadzeniu stanu wojennego), "Domowe przedszkole" czy "Miś Uszatek" (który o dziwo później stał się hitem eksportowym w Japonii). Warto wspomnieć iż spora część telewizyjnych seriali i programów tego okresu była produkowana w celach czysto propagandowych.



Kinematografia


Losy polskiej kinematografii często zależały od rządu, który często ograniczał swobody twórców filmowych; mimo wszystko, okres PRL dał nam prawdopodobnie znaczną większość najlepszych filmów w historii polskiego kina. Można tu wymienić między innymi filmy: "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego (1968), "Potop Jerzego Hoffmana (1974) czy "Ziemia obiecana" Wajdy (1975). Wyłonili się świetni reżyserzy, których dzieła stały się znane na cały świat: m.in. Wajda czy Kieślowski. Warto też wymienić "Seksmisję" Juliusza Machulskiego i "Misia" Stanisława Barei, które w subtelny parodiowały ówczesną sytuację w państwie komunistycznym.

Muzyka


Trzeba przyznać, iż mieszkańcy PRL-u mogli się cieszyć aktywną i zróżnicowaną sceną muzyczną. W latach 70. zespoły - między innymi Skaldowie czy Czerwone Gitary i piosenkarze - między innymi Anna Jantar czy Czesław Niemien cieszyli się popularnością zarówno w Polsce, jak i w NRD i ZSRR. Wówczas popularny był gatunek "bigbit", który istotnie był zachodnim rock and rollem, przemianowanym by uniknąć uwagi władz komunistycznych.
W latach 70. i 80. zaczęły tworzyć się wpływowe zespoły grające pop i rock. Niektóre dość szybko się rozpadły, lecz inne grają aż do dziś. Można tu wymienić między innymi: Perfect (Zbigniew Hołdys), Budka Suflera (Krzysztof Cugowski), Maanam (Kora Jackowska). W późniejszych latach 80. pojawiały się również zespoły punkowe i nowofalowe, reprezentowane przez festiwal w Jarocinie.